18.06.2012
Działalność podmiotów leczniczych w świetle przepisów ustawy o działalności leczniczej – ostatni dzwonek!
W wyniku wejścia w życie 1 lipca ub. r. ustawy z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej, Dz. U. Nr 112, poz. 654 z późn. zm. powstał obowiązek dostosowania działalności placówek ochrony zdrowia (zgodnie z nowym nazewnictwem podmiotu leczniczego), do nowej regulacji prawnej. Konieczne zmiany mają charakter wieloaspektowy - administracyjny i organizacyjno-prawny.
Najważniejszym obowiązkiem wynikającym z ustawy (ustawa z dnia 15 kwietnia 2011 roku art. 2 punkt 8) o działalności leczniczej jest konieczność wyodrębnienia w ramach podmiotu leczniczego przedsiębiorstw i uzyskanie nowych kodów resortowych. I tu ważna informacja z dniem 11 czerwca 2012 roku weszło w życie rozporządzenie z dnia 17 maja 2012 roku w sprawie systemu resortowych kodów identyfikacyjnych oraz szczegółów ich nadawania.
Nie należy także zapominać o tym, że podmiot leczniczy zobowiązany jest dostosować treść statutu i regulaminu organizacyjnego jednostki do nowej regulacji , a następnie musi zgłosić poczynione zmiany do właściwych rejestrów.
Rejestr Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą popularnie dotychczas zwany rejestrem zoz jest elektronicznym rejestrem prowadzonym zgodnie z w.w. ustawą z dnia 15 kwietnia 2011 o działalności leczniczej, umożliwiającym między innymi w ramach posiadanych funkcjonalności (Ustawa z dnia 15 kwietnia 2011 art. 100):
Z uwagi na wątpliwości interpretacyjne jakie się pojawiły w kontekście charakteru i skutków wydzielania „przedsiębiorstw” w ramach podmiotów leczniczych Minister Zdrowia 28 maja br. wydał „Komunikat w sprawie dostosowania działalności podmiotów leczniczych do przepisów ustawy o działalności leczniczej”. Minister napisał, że „w jednym przedsiębiorstwie może być prowadzony tylko jeden z rodzajów działalności leczniczej”. Jednocześnie wpisując w komunikacie, że „Regulacja powyższa nie ogranicza możliwości prowadzenia przez podmiot leczniczy więcej niż jednego rodzaju działalności leczniczej„. W praktyce powoduje to, iż w razie prowadzenia przez podmiot leczniczy więcej niż jednego / kilku rodzajów działalności leczniczej niezbędne jest wyodrębnienie oddzielnych przedsiębiorstw właściwych dla każdego rodzaju działalności. Jednocześnie nie oznacza to autonomii każdego z tych przedsiębiorstw, nie wymaga to też konieczności prowadzenia dla każdego z przedsiębiorstw odrębnej rachunkowości, samodzielnego sporządzania bilansu, wyodrębnienia majątkowego czy osobowego (przypisania określonych składników majątku oraz pracowników).
Minister Zdrowia w swoim komunikacie nie tylko przedstawił interpretację przepisów ale i przypomniał, iż termin na dopełnienie obowiązków w zakresie dostosowania działalności podmiotów leczniczych do nowej regulacji upływa w dniu 30 czerwca 2012 r.
Z najłatwiej zauważalnych zmian w programie drEryk w świetle w.w. ustaw i rozporządzeń można zobaczyć wprowadzone zmodyfikowane słowniki z określeniami użytymi w rozporządzeniu np. w skierowaniach do specjalistów pojawia się „Oddział diabetologiczny”.
Uwagi praktyczne:
Źródła:
Autor: Robert A. Beksiński
Dane kontaktowe Niepubliczny zakład opieki zdrowotnej |
Telefon: +48 605 506-406
|